"Zmalowany świat" autorstwa Marka Czarnika - relacja z wernisażu

Spotkanie z pasjonatem – tak można najkrócej określić wernisaż wystawy Marka Czarnika pt. „Zmalowany świat”. Autor wystawionych prac początkowo był sportowcem, nauczycielem w-f, potem dopiero odkrył w sobie pasję do rysowania i malowania. Zaczynał od precyzyjnych rysunków, portretów, czerpiąc wiedzę m.in. z wypożyczanych
w bibliotece książek i poradników. Namówiony przez przyjaciół z  zajęć z rysunku rozpoczął przygodę z farbami – zaczął malować. Olej, akryl, wreszcie akwarela, ostatnio też barwne tusze. Ukończył studia podyplomowe, żeby zmienić zawód i swoje życie – teraz jest panem od plastyki w Szkole Podstawowej nr 3, a po pracy  w wolnym czasie robi to, co lubi, co go odpręża – jak mówi. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Autor ciągle poszukuje, odkrywa nowe techniki, nieustannie doskonali swój warsztat.

Na wernisażu spotkali się z artystą jego najbliżsi – rodzina, przyjaciele i znajomi z warsztatów oraz koleżanki
i koledzy ze szkoły. Wystawa robi wrażenie i jest co oglądać. Różnorodna tematyka obrazów, wiele technik, duża wrażliwość na kolor. Portrety imponują precyzją, duże krajobrazy toną w zieleniach, ale najbardziej zebranych zachwyciły akwarele (i to dość duże formaty!). Na nich przede wszystkim widać postępy, jakie pan Marek robi. 

Marek Czarnik rysuje i maluje z pasją, z podobną pasją opowiada o tym.  Jest przykładem na to, że w życiu zawsze można coś zmienić, że trzeba gonić marzenia…

To było bardzo miłe spotkanie, w dodatku zwieńczone słodkościami i kameralnymi rozmowami z przyjaciółmi. Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia 2023 r.

 

red. M.Gardyza

Strony w dziale:

Strony w dziale: