Kultura... na horyzoncie - relacja ze spotkania

 

Takiego tłumu w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach dawno nie było. Wieść, że bohaterem spotkania autorskiego będzie Mariusz Szczygieł zelektryzowała fanów jego twórczości, którzy zajęli wszystkie przygotowane z naddatkiem miejsca.

W trakcie blisko dwugodzinnego spotkania Mariusz Szczygieł przeprowadził widownię przez kulisy i kuluary swej wielkiej miłości. Pisarz zabrał swoich czytelników do świata czeskiej kultury, w której istotną rolę spełnia śmiech i satyra. Z lekkością i wdziękiem pokazywał na jakich antypodach znajdują się kultura czeska i polska. Różnice między nami a Czechami według Mariusza Szczygła wynikają z dużego poczucia humoru, wyssanej z mlekiem matki autoironii oraz przeświadczenia, że mają tylko jedno życie i chcą z niego wycisnąć jak najwięcej.  

Jego miłość do Czech rozpoczęła się od języka. Jak sam mówi: „poczułem, że to nie jest język, tylko muzyka”. Spory fragment spotkania Mariusz Szczygieł poświęcił znanym czeskim filmom. Mieliśmy okazję zobaczyć różnicę kulturową - co dla Czechów było komedią, u nas zostało obwołane dramatem psychologicznym.

Urzekła nas ta barwna opowieść o kulturze, spotkanie przebiegało w doskonałej, przepełnionej salwami śmiechu atmosferze, którą podkręcały liczne anegdoty i barwne dygresje Pana Mariusza oraz publiczności.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego w ramach projektu „Nowe horyzonty kultury”

 

red. I.Szafran-Frankowska

Strony w dziale:

Strony w dziale: